משרד הבריאות

 

 

 

 

קנאביס רפואי- היתרים ועררים

 

 

קנאביס רפואי הפך בשנים האחרונות לתרופה מצילת חיים לחולים במחלות שונות.

משרדנו הציב לעצמו מטרה להתמודד מול משרד הבריאות בקשיים אשר הוא מערים על החולים ולפעול בכל הכלים העומדים לרשותנו להשגת רשיון לקנאביס לחולים ואף במקרים מסויימים בהם קביעת משרד הבריאות לרשיון או למינון פוגעת בחולים, בהגשת עררים מול משרד הבריאות.

 

נוהל 106 מגדיר אילו מחלות מזכות באישור לקנאביס רפואי

 

מחלות כאב כרוניות:

מחלת הפיברומיאלגיה או לחולי אשר סובלים מכאב נוירופאתי ממקור אורגני ברור המטופלים במרפאת כאב.

 

מחלות זהומיות:

איידס ומחלות זיהומיות בהן רמת CD4 של המטופלים נמוכה מ-400.

 

בתחום האונקולוגיה:

לצורך טיפול בכאב ממקור סרטני בשלב גרורתי 
למטופלים בזמן טיפול בכימותרפיה ועד חצי שנה מסיום הטיפול.
 

בתחום גסטרואנטרולוגיה:
 למטופלים הסובלים ממחלת קרוהן והקוליטיס.
 

בתחום הנוירולוגיה:
מטופלים המאובחנים בטרשת נפוצה, פרקינסון ותסמונת טוראט.
 

בתחום אפילפסיה:

 

מטופלים המאובחנים כחולי אפילפסיה קשה לפחות שנתיים הסובלים מהפרעה תפקודית משמעותית )התקפים אפילפטיים הגורמים למוגבלות )Seizures Disabling ,) כולל התקפים קלוניים כלליים, התקפים מסוג חלקי-מורכב ) Partial Complex Dyscognitive Focal ) התקפים מוקדיים אחרים אם הם גורמים לסכנת נפילה וחבלה והתקפים טוניים או אטוניים כלליים. האפילפסיה עמידה לטיפול, לאחר כשלון של לפחות חמש תרופות אנטי- אפילפטיות רשומות כמונותרפיה או כמשלב תרופות, והינה מאופיינת בתדירות התקפים של לפחות התקף אחד לחודש תוך טיפול תרופתי מתועד.

 

(ההמלצה לטיפול תוגש על ידי נוירולוג מומחה המטפל בחולה במרפאת אפילפסיה באחד מהמרכזים הרפואיים, בה המטופל נמצא במעקב לפחות במשך ששת החודשים שקדמו להגשת הבקשה, עם תיעוד של כשלון לפחות 3 תרופות תוך תקופת הטיפול במרפאה זו, ותוך התחייבות של הנוירולוג לביצוע מעקב רפואי ובצרוף המלצה של פסיכיאטר שבדק את המטופל).

 

 

בתחום הטיפול הפליאטיבי:


למטופלים סופניים (תוחלת חיים צפויה של עד חצי שנה).

 

בתחום הפסיכיאטריה:

 

למטופלים בגירים המאובחנים בהפרעת דחק בתר- חבלתית )PTSD ) והעונים לקריטריונים הבאים במצורף: 0.6.3.2 הפרעה בתר חבלתית בדרגת חומרה בינונית ומעלה ועונה לקריטריונים של %21 נכות לפחות לפי סעיפי המל"ל , הנמשכת מעבר ל 2 שנים ומאופיינת במצוקה נפשית רבה.

 

מוצו לפחות 3 התערבויות תרופתיות מקובלות לפרקי זמן מינימאליים של חודשיים כל התערבות וכן מוצו 3 התערבויות פסיכולוגיות מקובלות.

 

 קונטראינדיקציה מוחלטת לטיפול – היסטוריה של פסיכוזה או שימוש לרעה בסמים. ההמלצה לטיפול בקנביס תוגש ע"י פסיכיאטר מומחה המטפל בחולה, ע"ג "נספח לבקשה לטיפול מסייע בקנביס לחולי PTSD " שהקישור אליו מפורסם באתר משרד הבריאות בכתובת : : ובצירוף , http://www.health.gov.il

א. תיעוד מפורט של הטיפולים כאמור בסעיף  הנ"ל.

ב. הצהרת הפסיכיאטר המומחה הממליץ, המאשר כי הסביר לחולה את סיכוני הטיפול.

ג. התחייבות הפסיכיאטר המומחה הממליץ, להמשיך במעקב הרפואי בכל משך תקופת הרישיון. בשנת הטיפול הראשונה : רישיון השימוש בקנביס יוגבל לתקופה של עד שישה חודשים בכל פעם וחידוש הרישיון יותנה בדיווח של הפסיכיאטר המטפל על תוצאות הטיפול עד למועד הגשת הבקשה והמלצתו להמשך טיפול. החל משנת הטיפול השנייה : רישיון השימוש בקנביס יוגבל לתקופה של עד שנה בכל פעם וחידוש הרישיון יותנה בדיווח של הפסיכיאטר המטפל על תוצאות הטיפול עד למועד הגשת הבקשה והמלצתו להמשך טיפול.

 

משרדנו מלווה את הלקוח החל מהצעד ה-1 בתהליך לקבלת הרישיון ועד לקבלת הרישיון בפועל.